Klimat i pogoda Madryt w ciągu roku

W Madrycie panuje klimat kontynentalny, jednak duża wysokość nad poziomem morza (667 m) powoduje, że pogoda latem jest sucha i gorąca, a zimą bardzo chłodna. Przeciętna temperatura roczna, to 14,6°C. W styczniu średnia temperatura wynosi 6,1°C, a w lipcu 24,2°C. Roczna suma opadów dla Madrytu wynosi 433 mm – większość w maju, listopadzie i grudniu (pow. 50 mm). najmniej opadów notuje się w sierpniu – tylko 10 mm.


Pogoda w styczniu

Styczeń – temperatura 5°C nie zachęca do całodziennego spaceru po mieście, a takiego muzeum jak Prado nie wypada ominąć nawet w styczniu.

Pogoda w lutym

Luty – w lutym 10°C, nie tylko w Egipcie można zobaczyć staroegipskie świątynie – świątynia Deboda w Madrycie jest prezentem dla Hiszpanów za pomoc przy budowie tamy asuańskiej – pogoda nie jest męcząca, można iść zobaczyć.

Pogoda w marcu

Marzec – temperatura 12°C. Kiedy ma się do zwiedzania tyle zabytków, co w Madrycie, każdy kierunek spaceru może się okazać interesujący - nawet w marcu.

Pogoda w kwietniu

Kwiecień – w kwietniu 18°C. W parku Retiro przepiękne aleje, fontanny, posągi i najstarsze w mieście drzewo – podobno zasadzone w 1633 roku.

Pogoda w maju

Maj – W maju temperatura 22°C. Po wizycie w pięknej i eleganckiej dzielnicy Salamanca można wziąć udział w święcie patrona Madrytu św. Izydora.

Pogoda w czerwcu

Czerwiec – temperatura wzrosła do 27°C. W Królewskim Ogrodzie Botanicznym ciekawa kolekcja roślin z różnych stref klimatycznych – można się pocieszyć, że w tropikach w czerwcu bywa cieplej niż w Madrycie.


Pogoda w lipcu

Lipiec – powietrze rozgrzało się do 40°C, sucho. Na Casa de Campo trawa całkiem spłowiała; w lipcu nad jeziorem trochę chłodniej.

Pogoda w sierpniu

Sierpień – w sierpniu upał sięga 40; wieżowce Puerta de Europa chyba pochyliły się jeszcze bardziej.

Pogoda we wrześniu

Wrzesień – we wrześniu temperatura 26°C. Warto zobaczyć, że Madryt składa się nie tylko z zabytków; po II. wojnie światowej wzniesiono tu wiele ciekawych budowli.

Pogoda w październiku

Październik - w październiku tempereatura około 18°C - jeśli już zmęczą nas galerie i muzea, zawsze pozostają do dyspozycji inne, równie atrakcyjne obiekty.

Pogoda w listopadzie

Listopad - 15°C. jest w Madrycie mnóstwo muzeów, ale słynną Guenicę P. Picassa można zobaczyć tylko w Muzeum Królowej Zofii. W listopadzie znajdziemy wiele ciepłych dni, któe pozwolą na to.

Pogoda w grudniu

Grudzień – w grudniu jest ok. 10°C. Może wieczorem wizyta w Operze Narodowej?